Beyoğlu / İSTANBUL
Sitede Ara
Telefonla Ara

Limestone

0212 613 88 45

Limestone, büyük ölçüde kalsiyum karbonattan (CaCO3) oluşan tortul bir kayadır. Deniz hayvanlarının kabuk ve iskeletlerinin okyanus tabanında birikmesiyle oluşur. Bu süreç milyonlarca yıl önce okyanusların yüzey alanı ve hacminin çok daha büyük olduğu bir zamanda başladı. 

Limestone, büyük su kütlelerinin çekildiği ve katmanlı kaya yüzeyini ortaya çıkaran kanyonlarda ve uçurumlarda bulunabilir. Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye, İsrail ve Mısır'da Akdeniz havzasını çevreleyen en yaygın taştır. Limestone genellikle fosillerin varlığı ile tanınır ve çeşitli nötr renklerde mevcuttur. Bunlar krem, bej ve altından gri, mavi ve siyaha kadar çeşitlilik gösterir.

Limestone Özellikleri
Limestone diğer adıyla magnezyumlu kireç taşı doğal taş ürünleri arasında önemli bir mermer türü olarak dikkat çeker. Magnezyum karbonat ve kalsiyum karbonat karışımından meydana gelen karbonat tortul bir kayaç türüdür. Ülkemizin farklı bölgelerinde çok kaliteli kireç taşı maden ocaklarından elde edelin bu ürün işlenerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Mermer ve granit mermer ürünlerine göre  limestone  mermer modelleri çok daha yumuşak bir yapısının bulunması işlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Limestone (Kireç Taşı)
Doğal taş türleri arasında mermer ve granit ürünlerine göre çok daha yumuşak ve işlenmesi çok daha kolay olan limestone; mercan, foraminifera ve deniz canlılarının iskeletlerinden oluşan tortul kayaç türüdür. Yapısında aragonit mineraller, kalsit ve farklı formlarda kalsiyum karbonatlar bulunmaktadır. Evaporit çökelme ortamları oluşumu için en ideal alanlardır. Ülkemiz bu doğal taş oluşumu için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Özellikle Toros dağları bölgesi limestone mermer modelleri çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Farklı tür ve çeşitlerde elde edilen limestone iç ve dış mimari için oldukça ideal bir ürün haline gelmiştir. Özellikle yumuşak yapısı ve diğer doğal taşlara göre kütlesinin çok daha hafif olması ürüne olan ilginin artmasını sağlamaktadır.

Ev veya iş yerlerinin dekorasyonlarında limestone genellikle duvar kaplamalarında tercih edilmektedir. Hafif oluşu ve farklı renk seçenekleri bu ürünün duvarlarda en çok tercih edilen ürün haline gelmesini sağlamıştır. Uygulandığı alana çok daha az ağırlık vermesi hem güvenli bir yapı malzemesi olması; hem de diğer doğal taşlara oranla çok daha ekonomik çözümler sunmaktadır.

Telefonla Ara
Bizi Arayın
» Güncel Uygulamalarımız Yayında ( Tıklayın )  
Sık Sorulan Sorular
MERMER ÜRÜNLERİ NASIL PARLATIRIZ?

MERMER ÜRÜNLER KALINDAN BAŞLIYARAK İNCEYE DOĞTRYU ZIMPARAYLA AŞINDIRMAK SURETİYLE SON  POLİCH UYGULAMASIYLA PARLATILIR.BU UYGULAMA SAYESİNDE MERMERLERİMİZ İLK GÜNKÜ CANLILIĞINI GERİ KAZANIR.

MERMER NEDEN AŞINIR?

MERMER OLAN YÜZEYE KİMYASAL ÜRÜNLER ,ÖZELLİKLE DE ASİDASYON OLUŞTURAN ÜRÜNLER TEMAS ETTİRİLMEMELİDİR.

ANKASTRESİ EVİN İÇİNDE Mİ KESİLİYOR?

»  ESKİ TEZGAHIMI SÖKÜP YERİNE KOYACAĞIMIZ TEZGAHIN ANKASTRESİ EVİN İÇİNDE Mİ KESİLİYOR?

CEVAP: TEZGAH YERİNE MONTE EDİLMİŞ İSE ZARURİ OLARAK BULUNDUĞU YERDE KESİLMEKTEDİR.

MERMER NEDEN PAHALIDIR?

MERMER SON KULLANICIYA ULAŞANA KADAR ONLARCA İŞLEMDEN GEÇEREK BELLİ BİR MALİYET KAZANMAKTADIR. BUNDAN DOLAYI MERMER VE TÜREVLERİ PAHALIDIR.

EN UYGUN MERMERİ NASIL SEÇERİM?

EN UYGUN MERMERİ MUTFAĞANIZDAKİ DOLABIN RENK UYUMUNA, KULLANIM ŞEKLİNE VE AMACINA UYGUN OLARAK SEÇİLİR.

MERMER SICAKLIĞA DAYANIKLI MIDIR?

MERMER DOĞADA OLDUKÇA ZOR ŞARTLARA DAYANAK OLUŞTUĞUNDAN YÜKSEK SICAKLIKLARA DAYANIKLI BİR MALZEMEDİR. MERMERİN DAYANABİLECEĞİ EN FAZLA SICAKLIK LİMİTİNDEN BAHSETMEK MÜMKÜN OLMASADA MERMERİN TÜRÜNE GÖRE BU DEĞİŞİR.

MERMER UZUN ÖMÜRLÜ VE KULLANIŞLI BİR ÜRÜN MÜ?

MERMER HARİCİ DARBE VE DEFARMASYONLARA MARUZ KALMADIKTAN SONRA ÇOK UZUN YILLAR SAĞLAMALIĞINI KORUR.

DİĞER SIK SORULAN SORULAR?

» MERMER SAĞLIK AÇISINDAN TAVSİYE EDİLİR Mİ?

Cevap: MERMER ÜZERİNDE ZARARLI BAKTERİ VE PLAK OLUŞTURMAZ. ANTİBAKTERİYELDİR.

» MERMERİN İÇİNDEKİ PARILTILI TAŞLAR ZAMANLA ÖZELLİĞİNİ KAYBEDER Mİ?

Cevap: ASLA KAYBETMEZ.

» MOZAİK BASAMAKLAR MERMERLE KAPLANA BİLİR Mİ?

Cevap: EVET KAPLANABİLİR.

» YAPILAN İŞLERİN GARANTİSİ VARMIDIR?

Cevap: EVET, YAPILAN İŞLERİN GARANTİSİ VARDIR. KULLANICI HATALARI GARANTİ KAPSAMINDA GİRMEZ.

» GARANTİ SÜRESİ NE KAÇ YILDIR?

Cevap: PROJE BAZLI DEĞİŞİR. ŞİRKET YETKİLİMİZLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

 » Güvenlik Kodu : 812930
REFERANSLARIMIZ
UYGULAMALARIMIZ
Mermer Borsası ® olarak uygulamalarımızın detaylarını ve görsellerini sunuyoruz. Aşağıdaki linklere tıklayarak tüm uygulamalarımızı inceleyebilirsiniz.